e-solarium.pl - katalog solariów - Opole

e-solarium artykuły

Zdrowie i rozsądek - nowa norma wkracza w świat solariów - podsumowanie konferencji

2009-12-09 01:30:35

Zdrowie i rozsądek - nowa norma wkracza w świat solariów - podsumowanie konferencji

5 grudnia 2009 roku w Krakowie odbyła się konferencja "Nowa norma a solarium".
Uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat nowych, unijnych przepisów prawnych dotyczących urządzeń opalających, które weszły w życie 1 kwietnia 2009 roku. Organizatorami konferencji była firma Solar Plus oraz serwis e-solarium.pl - lider w internecie informacji o zdrowym opalaniu.


Co oznacza nowa norma dla klientów solariów?


Nowa norma zakłada minimalizację promieniowania rumieniotwórczego. Moc lamp stosowanych podczas opalania nie powinna być wyższa od maksymalnej mocy naturalnego słońca na równiku. Do takiej właśnie mocy przystosowane są nasze organizmy.
Wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że istnieją coraz mniejsze szanse oparzenie się podczas pobytu w solarium. Jak wiemy to właśnie oparzenia przyczyniają się do powstawania raka skóry. Ich ograniczenie oznacza bezpieczne i rozsądne opalanie.
Minimalizacja promieniowania to także wolniejsze brązowienie skóry. Aby otrzymać efekt opalenizny na nowych lampach spełniających normę niezbędne są co najmniej 3 wizyty w solarium. Opalenizna przypomina jednak bardziej tą naturalną. Poprawie ulegają zatem wrażenia estetyczne.
Przy nowych lampach wydłuży się także długość opalania. Teoretycznie w takiej sytuacji klient byłby zmuszony zapłacić więcej. W praktyce ten aspekt wygląda jednak inaczej. Zaleca się obniżenie ceny za minutę. Solaria ponoszą bowiem najwyższe koszty w pierwszych minutach używania urządzeń. Wydłużenie czasu opalania pozwoli im obniżyć koszt za minutę. Dzięki temu klient będzie mógł cieszyć się opalaniem przez dłużej (nawet 20-30 minut) ponosząc nie wiele wyższe koszty niż obecnie przy 10- minutowym seansie na starych lampach.
Wydłużenie czasu opalania da klientom więcej relaksu. 20-minutowy seans z pewnością pozwoli się rozluźnić.


Nowa norma w Polsce


Nowa norma obowiązuje w Polsce na wszystkie nowe urządzenia wprowadzone do obrotu po 1 kwietnia 2009 roku. Przepisy nie zostały jednak przetłumaczone na język polski ani zinterpretowane.
Wiele solariów wprowadza urządzenia spełniające nową normę na własną rękę. Warto więc idąc do solarium, spytać, czy salon posiada łóżko zgodne z nową normą.


Nowa norma a zdrowie


Światło umożliwia syntezę witaminy D. Jedynie 10% witaminy D jest dostarczane do naszego organizmu wraz z pożywieniem. 90% witaminy D trafia do ciała człowieka przez skórę na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Witamina D wpływa korzystnie na nasz nastrój oraz system odpornościowy, a także zapobiega otyłości, nowotworom piersi i prostaty, osteoporozie, nadciśnieniu krwi, chorobom autoimmunologicznym oraz chorobom skórnym.
Jak widać opalanie może mieć korzystny wpływ na nasz organizm.


Jednakże nawet nowa norma nie uleczy bezmyślności ludzi. Pamiętajmy, że to ludzki rozsądek decyduje, czy solarium jest bezpieczne, czy nie.


Warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Wystąpienie zaczerwienienia na skórze po wizycie w solarium nie świadczy o opaleniźnie, ale oparzeniu.

  • Osoby z oparzeniem nie powinny oddawać skóry na oddziaływanie promieni świetlnych.

  • Długość i częstotliwość opalania powinna być dostosowana indywidualnie do typu skóry. Osoby o bardzo jasnej karnacji powinny w ogóle zrezygnować z opalania. Z solarium można korzystać 2-3 razy w tygodniu. Odstęp pomiędzy seansami powinien wynosić 24 godziny, a w przypadku jaśniejszych karnacji przynajmniej 48 godzin. Nie należy przekraczać liczby 60 sesji rocznie.

  • Z solarium ani słońca nie należy również korzystać, biorąc leki powodujące światłoczułość. Z opalania zarówno na słońcu, jak i w solarium powinny zrezygnować osoby, u których w rodzinie wystąpił nowotwór skóry, a także osoby dotknięte bielactwem.

  • W solarium, jak i na słońcu, należy korzystać z odpowiednich kosmetyków.

Joanna Harasymow