e-solarium.pl - katalog solariów - Opole

e-solarium artykuły

Opalanie a hormon szczęścia

2009-04-30 02:13:26

Opalanie a hormon szczęścia

Opalanie to nic innego jak ekspozycja skóry na działanie szerokiego spektrum światła, w tym również promieni ultrafioletowych z pasma A i B. Terapia światłem białym znana jest w medycynie nie od dziś i stosowana szeroko w krajach skandynawskich, gdzie liczba godzin słonecznych jest stosunkowo niska, a kontakt ludzi z bezpośrednim słońcem dosyć ograniczony.

Terapia promieniami UVB jest również zjawiskiem znanym i uznanym przez środowisko lekarzy. Promienie ultrafioletowe z pasma UVB są niezbędne przy produkcji w skórze witaminy D3, która pełni kluczową rolę w gospodarce wapniowej oraz fosforowej naszego organizmu. Niedobory wapnia są głównymi powodami krzywicy w wieku dorastania, a u dorosłych powodują odwapnienie kości. Tak więc kontakt ze słońcem lub promieniami UV jest niezbędny bez względu na nasz wiek i samopoczucie. Warto wiedzieć również, że aby skorzystać z biopozytywnego działania promieni UV, nie trzeba godzinami wylegiwać się na słońcu ani codziennie odwiedzać solarium. Już kilka do kilkunastu minut kontaktu naszej skóry ze słońcem wystarczy, aby pobudzić reakcje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku braku kontaktu z naturalnym słońcem wystarczy raz w tygodniu odwiedzić salon solaryjny. Już 8-minutowy seans na urządzeniu średniej mocy dostarczy organizmowi wystarczającą dawkę witaminy D3 i przy okazji poprawi samopoczucie. Przy jednej wizycie tygodniowo jesteśmy również w stanie utrzymać brązowy odcień skóry nawet przez cały rok - nie wspominając o tym, że jest ona w ten sposób perfekcyjnie przygotowana do urlopu nie tylko na południowoeuropejskich plażach.

Uwaga! Lampy używane w solarium, wbrew bliskiej herezji teorii szerzonej w prasie kobiecej, zawierają wystarczająco dużą, a częstokroć nawet znacznie większą dawkę promieni UV niż ta potrzebna do wywołania biopozytywnych efektów oraz wytworzenia ochronnej opalenizny.

Promienie UV mają również bezpośredni wpływ na wytwarzanie się endorfin zwanych hormonami szczęścia lub miłości. Po opalaniu czujemy się dobrze, jesteśmy szczęśliwi i dobrze nastawieni do otoczenia. Z jednej strony pomaga nam w tym poczucie zwiększenia atrakcyjności swojego ciała przez nadanie mu modnej brązowej nuty, z drugiej zaś uwolniony w organizmie hormon odpowiadający właśnie za nasze wspaniałe samopoczucie. Hormon ten - co warto zauważyć - uwalniany jest za pośrednictwem promieni UV i nie ma najmniejszego znaczenia, czy wytworzyło je słońce, czy też specjalistyczna lampa w solarium.

Artykuł pochodzi z serwisu www.solarium.pl

www.solarium.pl